Aktuálne počasie

Náhodný výber z galérie

logo Mobilná aplikácia

Google play

GDPR - osoba zodpovedná za ochranu osobných údajov

GDPR - osoba zodpovedná za ochranu osobných údajov:

BROS Computing, s.r.o. Miroslav Bros, brosland@brosland.eu

Odoslať stránku e-mailom

HISTÓRIA KLUBU

Futbal patrí neodmysliteľne k životu takmer každej obce, Stankovany nevynímajúc. Jeho história v našej obci sa viaže k roku 1928.

Začiatky tejto hry boli zložité. V obci nebolo vhodného miesta na hranie, o kopačkách a koženej lopte sa mohlo vtedy len snívať. Chlapci hrávali kde sa dalo, kde bola len trochu väčšia plocha.

Prví nadšenci začali hrávať futbal na mieste zvanom Močiare, vzdialenom cca 1 km na západ od obce. V súčasnosti sú „Močiare" štátnou prírodnou rezerváciou so vzácnou flórou a minerálnymi prameňmi. A to, že sa tu niekedy hral futbal, už nič nepripomína.

V roku 1941 sa dáva po nevyhnutných terénnych úpravách do užívania futbalové ihrisko priamo v obci na brehu Váhu, na ktorom sa hráva doposiaľ. Predtým tento pozemok slúžil ako obecný pasienok a neskoršie ako ovocný sad.

Samotné ihrisko bolo pomerne malé. Z jednej  strany Váh a z druhej strany obecná cesta  nedávali priestor na jeho rozšírenie. Neskôr sa ihrisko predĺžilo, ale aj tak bez väčších úprav sa na ňom hrávalo až do roku 1987, keď sa začala jeho rekonštrukcia, po ktorej prešlo do dnešnej podoby.

Jeho poloha pri Váhu niesla so sebou stále riziko zaplavenia, až kým sa nepostavilo vodné dielo Lipt.Mara.

Prakticky nebolo roka, kedy by ihrisko viac-menej nebolo pod vodou. Pamätné sú povodne najmä z rokov 1958 a 1960.

Spomenutá rekonštrukcia hracej plochy priniesla jej rozšírenie cca o 10 m smerom ku Váhu, dopestoval sa kvalitný trávnik, vybudovalo sa oplotenie okolo celého ihriska.

Vznikol tu športový stánok, ktorý zároveň pozitívne dotvára aj vzhľad obce. Bez väčších opráv slúži dodnes.

Futbalisti zo Stankovian sú účastníkom okresných súťaží od roku 1952 až po dnes. Klub zažil počas tohto obdobia svoje vrcholy aj pády. V rokoch 1958-19621966-1970 v súťažiach dokonca absentoval.

Medzi najväčšie úspechy možno spomenúť víťazstvo TJ Sokol Stankovany v sezóne1954/1955 v súťaži, ktorá zlučovala najlepšie mužstvá vtedajších okresov Ružomberok, Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš.

O ďalší veľký úspech sa postarali dorastenci v sezóne 1981/1982, keď sa stali víťazmi okresného majstrovstva a postúpili tak do krajskej súťaže.

Od sezóny 1993/1994 až do 2006/2007 bolo „A“ mužstvo stabilným účastníkom najvyššej okresnej súťaže.

Momentálne je mužstvo po radikálnej hráčskej obmene účastníkom najnižšej okresnej súťaže, keď vekový priemer kádra je niečo cez 20 rokov, s perspektívou jeho napredovania.  Mládežnícke mužstvo klub v súčasnosti nemá žiadne, hlavne z ekonomických dôvodov.

Klub nemá platených funkcionárov, činnosť klubu je zabezpečovaná z podstatnej časti z rozpočtu obce.