Dolný Liptov možno charakterizovať ako región všestranne rozvinutý s dobrou hospodárskou základňou, navyše položený v prekrásnom prostredí hôr. Sídelnú štruktúru územia tvorí 25 obcí, z ktorých je 24 vidieckeho charakteru.
Vlkolínec
Obec je zapísaná do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO dňa 11.12.1993 v kolumbijskej Cartagene. Leží v nadmorskej výške 718 m na južnom svahu vrchu Sidorovo. Obec je pozoruhodná tým, že jej územie nie je narušené novou výstavbou. Predstavuje zachovalý celok pôvodných ľudových stavieb. Dominantou obce je drevená zvonica z roku 1770, zrubová studňa z roku 1860. V obci je muzeálny objekt Roľnícky dom. Prvá písomná zmienka je z roku 1461.
Bešeňová
Nachádza sa 10 km východne od Ružomberka. Prvá písomná zmienka je z r.1503. V obci sa zachoval renesančný kaštieľ z polovice 17. storočia, v ktorom je inštalovaná expozícia poľovníctva. Severne od obce sú činnosťou minerálnej vody vytvorené Bešeňovské travertíny, ktorých červenú farbu vidieť už zďaleka. V Bešeňovej možno navštíviť veľmi známe termálne kúpalisko s možnosťou celoročného kúpania.
Poloha: 10 km západne od Ružomberka v doline rieky Váh. Prvá písomná zmienka: 1425. Z pamiatok v Hubovej nájdeme neskorobarokový kostol s výmaľbou od Jozefa Hanulu.
Ivachnová
Poloha: 6 km východne od Rbk. Nadmorská výška: 508 m. PPZ: 1469. Z prírodných atraktivýt treba vyzdvihnúť Ivachnovský lúh - posledný fragment lužného lesa na hornom Považí. Ivachnová je vyhláseným loviskom rýb, je obľúbenou lokalitou kačice divej, les tu má mimoriadne estetickú hodnotu.
Kalameny
Poloha: pod úpätím Chočských vrchov. Nadmorská výška: 447 m. PPZ: 1375. Nad obcou bol v stredoveku vybudovaný hrad Liptov, ktorý bol zdemolovaný za čias Jána Jiskru, dnes sú základy hradu zrekonštruované a sú obľúbeným miestom pre menšie túry.
Komjatná
Poloha: severne od Rbk. Nadmorská výška: 634 m. PPZ: 1330. Stojí tu klasicistický kostol z roku 1823 s oltárnym obrazom od J. B. Klemensa. Obec je situovaná v prekrásnom prostredí Šípskej Fatry.
Likavka
Poloha: prímestká časť Rbk. Nadmorská výška: 520 m. PPZ: 1315. Na vrchu Mních je nálezisko numulitových vápencov so skamenelinami. V obci sa každoročne v júni konajú folklórne slávnosti v prírodnom amfiteátri pod hradom Likava, ktorí sa v súčasnosti rekonštruuje.
Liptovská Lúžna
Poloha: južne od Rbk, pod hrebeňom Nízkych Tatier. Nadmorská výška: 717 m. PPZ: 1669. Pre obec je charakteristická reťazová kolonizačná zástavba pozdľž cesty so zrubovými domami. Okolie obce, známe výskytom minerálnej vody, poskytuje vynikajúce podmienky pre letnú i zimnú turistiku, zber húb a lesných plodov.
Liptovské Revúce
Poloha: južne od Rbk, v doline rieky Revúca. Nadmorská výška: 680 m. PPZ: 1233. V katastri obce sa nachádza chránený areál Háj pred dolinou Teplô a nad obcou sa týči známy vrch Veľkej Fatry - Rakytov (1592 m ). Okrem kostola z roku 1819 je zachovalá i zástavba s pôvodnými zrubovými domami.
Liptovská Teplá
Poloha: 8 km východne od Rbk. Nadmorská výška: 510 m. PPZ: 1264. V Liptovskej Teplej stojí starobylý kostol sv. Filipa z 13.storočia.
Liptovská Osada
Poloha: 15 km od Rbk, na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Nad. výška: 609 m. PPZ: 1288. Zachovala sa geomorfologická lokalita Žiar podobne ako prírodná pamiatka Triasový ríf. Turistom odporúčam navštíviť kúpele Korytnica, kde môžu ochutnať aj Korytnickú minerálnu vodu (bližšie v ďaľšej kapitole).
Liptovská Štiavnica
Poloha: juhovýchodne od Rbk pod upätím Nízkych Tatier. Nadmorská výška: 560 m. PPZ: 1300. Obec patrí do ochranného pásma NP Nízke Tatry. Cez Zemiansku alebo Komornícku dolinu je možný prístup na vrch Salatín (1630 m).
Poloha: 2 km od Rbk. Nadmorská výška: 489 m. PPZ: 1252. Súčasťou katastra obce je i masív Choča (1611 m), Predného Choča (1249 m) i Mnícha, v ktorého výbežku je vytvorená Liskovská jaskyňa. Pri vrchu Mních je Skalná päsť, na ktorú sa viažu viaceré povesti.
Ludrová
Poloha: juhovýchodne od Rbk. Nadmorská výška: 565 m. PPZ: 1376. V obci sa zachoval gotický kostol z 13. stor., okolo kostola je postavený renesančný obranný múr so strieľnami. V dolnej časti Ludrovskej doliny (10 km) možno vidieť rôzne krasové javy.
Lúčky
Poloha: južné úpätie Chočských vrchov. Nadmorská výška: 598 m. PPZ: 1266. Kultúrnou pamiatkou je archeologická lokalita Zápolie. V obci sa nachádzajú dve geomorfologické lokality: Lúčanské travertíny a Lúčanský vodopád, priamo z Lúčok je výborný prístup na Choč. Dnes sú Lúčky známym kúpeľným centrom.
Poloha: 12 km západne od Rbk. Nadmorská výška: 590 m. PPZ: 1818. V obci nájdeme kúpeľné, liečebné a ubytovacie stavby, kaplnku sv. Cyrila a Metoda a technickú pamiatku - ľubochnianska vodná elektráreň - ktorá je ešte i dnes v prevádzke. Ľubochnianska dolina je jedna z najdlhších dolín na Slovensku (25 km) a okrem zachovalých spoločenstiev smrekových, bukových a jedľových lesov je dolina známym poľovníckym revírom s výskytom medveďa, rysa či vlka. V samotnej obci zhliadne turista lipy dosahujúce vek 150 rokov.
Martinček
Poloha: na vrchu Mních východne od Rbk. Nadmorská výška: 598 m. PPZ: 1250. Kostol sv. Martina je jednou z najvzácnejších pamiatok celého Liptova. Priamo nad obcou sa týči Predný Choč, z ktorého je prekrásny výhľad na Liptovskú kotlinu.
Ružomberok
Sliače
Poloha: juhovýchodne od Rbk pod severnými svahmi Nízkych Tatier. Nadmorská výška: 550 m. PPZ: 1263. Najvýznamnejšou pamiatkou je kostol z roku 1326 s nástennýmí maľbami z 14. a 15. storočia. Na výmaľbe kostola sa podielal aj J. Hanula, ktorý sa tu narodil. Na okraji Vyšného Sliača vyviera mofetový prameň. Jedná sa o teplý sírouhličitý prameň s výskytom charakteristickej flóry a fauny.
Štiavnička
Poloha: 1 km východne od Rbk. Nadmorská výška: 497 m. PPZ: 1505. Obec vznikla na území Liptovskej Štiavnice, na území ktorej bola vtedy zemianskou osadou.
Poloha: západne od Rbk. Nadmorská výška: 454 m. PPZ: 1278. Nad obcou sa týči kužeľovitý vrch Ostré. Z nárečového hľadiska je obec zaujímavá zvláštnym dialektom. Obec nie je bohatá na pamiatky. Keďže dlho patril pod obec Hubová, svoj vlastný chrám si obyvatelia obce postavili v rokoch 1995-1996.
Valaská Dubová
Leží na rozhraní Liptova a Oravy severne od Rbk v nadmorskej výške 649 m. PPZ: 1322. V obci je budova hostinca zo začiatku 19.storočia na mieste budovy, kde údajne chytili Juraja Jánošíka a z obce vedie najkratšia výstupová cesta na Choč (1611 m), na ktorý sa každoročne 31.decembra usporadúva silvestrovský výstup. Severne od obce sa nachádza chránený vrch Kunovo zaujímavý svojimi vápencovými tvarmi a flórou.